28.11.2010 16:02

Výprava za spícími krásami industriální archtektury

 

EVROPSKÝ ZEMĚDĚLSKÝ FOND PRO ROZVOJ VENKOVA:

EVROPA INVESTUJE DO VENKOVSKÝCH OBLASTÍ,

MAS PODLIPANSKO

a

ČERNOKOSTELECKÝ PIVOVARSKÝ ARCHIV A MUZEUM

VE SPOLUPRÁCI S VCPD FA ČVUT A ZA ODBORNÉ GARANCE NPÚ ÚP

 

pořádají cyklus tří vzdělávacích přednáškových bloků s exkurzí

 

„Jak-jsem-potkal-fabriku…“

s podtitulem

TECHNICKÉ PAMÁTKY

– JEJICH POCHOPENÍ A ZÁCHRANA

 

 

Úvod

Pivovary, cukrovary, mlýny, vodojemy, textilky……… to je jen špička ledovce ze širokého spektra průmyslu, kterým se Česká kotlina mohla pyšnit v době průmyslové revoluce, v době parních strojů, v době, kdy české strojírenství uznával celý svět, v době, kdy moravské sladovny dodávaly svoje produkty do celého světa, v době, kdy se na pohlednice pyšné dokresloval kouř nad tovární komíny, v době, na kterou si však také současníci stěžovali, že bývalo lépe…

Hospodářská prosperita byla střídána válkami či hospodářskými recesemi až do doby temna. Ne však toho jiráskovského, nýbrž rudého, které zcela zpřetrhalo všechny vazby jak společenské, tak ekonomické a jako ocelový poskok Země „kde zítra znamená již včera“ nám naše továrny a fabriky postupně pomalu hynuly. Sametový listopad přinesl dobu horečného spěchu, kdy průmyslové stavby padaly jako pěna na europivu a až doba posledních let konečně vnáší do industriálního kulturního dědictví České republiky nepatrný záblesk naděje. Nikdy není pozdě.

Přijďte se povznést a vychutnat atmosféru industriálu …

 

Cíl projektu

Seznámení široké veřejnosti s technickými památkami a jejich významem v kontextu historického, ekonomického, technologického a architektonického se zaměřením na pivovary a region Podlipanska. Akce startuje letošní ročník akcí Industriálních stop 2011.

Harmonogram

Akce I – co jsme si zbořili (14/1/2011)

Akce II – co se podařilo revitalizovat (18/2/2011)

Akce III – technické památky Podlipanska – Podlipansko (18/3/2011)

Popis

Každý přednáškový den se skládá z jedné exkurze a šestnácti cca 20-25 minutových zasvěcených příspěvků. Všichni zájemci resp. Posluchači dostanou publikaci s tématem dané akce. Součástí každého přednáškového bloku bude také nově vzniklá stálá expozice na dané téma umístěná v pivovarském muzeu v Kostelci nad Černými lesy, kde také bude každý přednáškový den ukončen diskuzí. Samotné přednášky budou probíhat v přednáškovém sále Základní školy Kostelec nad Černými lesy. Celý program je pro zájemce zdarma.

Přihláška

Účast na akci lze učinit telefonicky: +420736623290

či e-mailem: kvetak@pivovarkostelec.cz

https://projekt.pivovarkostelec.cz

https://www.industrialnistopy.cz

—————

Zpět


Kontakt

ANGLIČTINA - Ivan Macek

ICQ: im23 (632187889)
Skype: ivanim23


00 - 420 - 774 899 935